Pilea peperomioides

Pilea si získala srdcia mnohých milovníkov rastlín a častokrát je menovaná aj kráľovnou bytových rastlín.

História

Pilea peperomioides pochádza z Čínskej provincie Yunnan a prvý raz bola objavená škótskym botanikom G. Forrestom na začiatku 20. storočia. Ďalej sa po európe šírila odrezkami.

Svetlo

Pilea má rada slnečné miesta. Keďže rastie rýchlo rastlinku treba cca dva krát za táždeň otáčať aby listy nerástli len jedným smerom (k slnku), ale pekne dookola rastlinky.

Zalievanie

Pilea peperomioides má rada zálievku cca dva krát do týždňa. Medzi poliatiami treba podu nechať preshnúť aby sa náhodou nestalo, že kvôli nadmernej vlhkosti začnú korienky vyhnívať.

pilea predaj, pilea bratislava, pilea peperomioides, zelená rastlina, izbová rastlina,

Množenie

Relatívne jednoducho sa množí odrezkami vo vode.  Keď sa bábätká odstraňujú z materskej rastliny je ideálne rezať ich ostrým nožíkom, ale listové odrezky stačí odobrať nechtami. Vo vode do týždňa pustia prvé korienky a na rozdiel od iných rastlín sa celý koreňový systém vytvorí rýchlo a rastlinka je pripravená na vloženie do hliny. V prípade listov je proces zakorenenia dlhší a nie vždy sa vydarí. Po zasadení, nechávame vrchnú vrstvu hliny jemne vlhkú.

Hlina

Ideálna hlina pre pileu je odľahčená, ktorá udržuje vodu lebo pilei mávajú problémy s príliš rýchlym vysychaním. V pomere 5:1 miešame hlinu na izbové rastliny s perlitom. Ak aj perlitu dáte viac nemal by to byť problém, ale pri pomere 1:1 môže perlit spôsobovať nadmerné množstvo zadržanej vody a teda riskujeme uhnitie. Takisto je dobré do hliny zamiešať trochu kôry (takej aká je základom pre orchideový substrát).

Ak sa vám pilea páči, môžete si ju zaobstarať u nás na eshope, dokonca v dvoch veľkostiach:

Pilea peperomioides malá

Pilea peperomioides veľká 



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *