Ako vypestovať avokádo

Spôsobov ako vypestovať avokádo z kôstky existuje viacero: dať kôstku rovno do zeme či vyklíčiť ju v mokrej servítke v sáčku, ale najpopulárnejší je ten, že kôstku necháme zakoreniť vo vode. Dnes si povieme rôzne rady a tipy práve k tomuto spôsobu.

Ako zakoreniť kôstku a kedy zasadiť avokádo?

Avokádovú kôstku jemne vyberieme, umyjeme, ak to pôjde zbavíme ju tmavej šupky a napicháme do nej tri špáradlá. Do vody ju dávame tak, aby väčšia časť bola ponorená a horná cca jedna tretina trčala von z vody.

Ak to nešlo na prvý raz tak po nejakom pobyte vo vode šupka začne sama z avokáda odpadávať a tak ju odstránime. Keďže sa voda z nádoby odparuje, raz za týždeň vodu vymeníme a ak vyzerá čistá tak len dolejeme do nádobky odstátu vodu tak, aby bola dolná časť ponorená a kôstka alebo korienky nezačali vysychať. Potom treba už len trpezlivo čakať.

U nás sa viditeľná puklina z ktorej neskôr vyjdú korienky objavila po 30 dňoch. Po 80 dňoch začala vyrastať z vrchnej časti kôstky stonka. Rastlinku je vhodné zasadiť do hliny až keď je vysoká aspoň 10 centimetrov a rozvinie sa prvých pár lístkov. Pri sadení treba dať pozor na to, aby tretina kôstky zostala nad povrchom hliny.

 

Umiestenie a koľko svetla avokádo potrebuje

Pre avokádo je ideálne miesto kde má dostatok slniečka, ale nie priameho. Najlepšie je miesto pri okne so záclonou, kde je svetla dosť, ale je rozptýlené.

 

Starostlivosť o avokádo

Avokádo je dobré zasadiť do klasického substrátu na zelené rastliny, ideálne takého, ktorý má v sebe pridaný humus. Má rado vlahu a tak ho treba viac polievať, približne každý druhý deň a prospeje mu aj ostrekovanie vodou. Počas jari a leta je dobré ho dvakrát do mesiaca hnojiť hnojivom na zelené rastliny. Vždy na jar treba skontrolovať či zospodu kvetináča vidno korene a ak áno, tak ho presadiť do kvetináča s obvodom o pár centimetrov väčším ako mal pôvodný. V prvých mesiacoch života avokádo rastie dosť rýchlo a teda bude potrebovať presádzanie. Keď už je staršie, tak stonka začne odspodu drevnatieť.

 

Moje avokádo sa nemá dobre

Listy spustené smerom nadol či žltnúce a hnednúce konce listov sú najčastejšie problémy.
Slabé listy spustené smerom nadol nastávajú ak má rastlinka nedostatok vlahy. Jednoducho sa to vyrieši tým, že budete zalievať častejšie a pridáte aj hnojenie aby malo avokádo viac živín.
Žlté listy zas znamenajú, že rastlinka má príliš vlhkú hlinu. Treba skontrolovať, či nie je v tanieriku pod rastlinkou, alebo v črepníku zvyšková voda, ktorá sa nestihla odpariť.
Hnednutie listov je spojené s vystavením priamemu slnečnému žiareniu a tieto listy sú takpovediac spálené.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *